MUTANT EVRENİNE
HOŞ GELDİN!

FX mutantlarını tanıyabilmek için öncelikle
güçlerinin sınırlarını anlaman gerekiyor.
İşte Mutant Sözlüğü!

Sen de #MutantSözlüğü’ne kendi kelimelerini ekle!

MUTANT EVRENİNE HOŞ GELDİN!

FX mutantlarını tanıyabilmek için öncelikle güçlerinin sınırlarını anlaman gerekiyor. İşte Mutant Sözlüğü!

Sen de #MutantSözlüğü’ne kendi kelimelerini ekle!
7/15 Olayları

15 Temmuz 2013 Dallas Texas’ta mutant hakları için yürüyüşün protestoya dönüştüğü hadise. O gün binlerce insan mutantlar tarafından öldürüldü ve kamu mutantları bir tehdit olarak görmeye başladı.

Cehennem Ateşi Kulübü 

Geçmişte mutant karşıtı hareketlere karşı mücadele etmiş bir grup. Mutant ve insanların hiçbir zaman beraber yaşamayacaklarına inanırlar ve amaçlarına ulaşmak için şiddet kullanmayı tercih ederler.

İç Konsey

Cehennem Ateşi Kulübü yönetim kadrosu. Bu grup, eskiden toplumda etkin yer edinmiş mutantlardan oluşmaktaydı, ta ki Reeva Payge ve Frost kardeşler bir mutant anayurdu kurmak için çıkan anlaşmazlık sebebiyle onları katledene kadar. Önemli Üyeleri: Reeva Payge (lider), Polaris, Andy Strucker, Esme Frost, Phoebe Frost, Sophie Frost, Sage

Yeraltı Mutantları

Sentinel Hizmetleri’ne ve mutant avlama operasyonlarına karşı çalışan mutant kontrollü bir direniş takımı. Zulme uğrayan mutantlar için sığınak sağlamaya ve onları hapsetmek için tasarlanmış yozlaşmış hükümete karşı savaşmaya çalışıyorlar. Önemli Üyeleri: Reed Strucker, Lauren Strucker, Eclipse, Thunderbird, Blink, Dreamer, Evangeline Whedon, Caitlin Strucker

Disintegrasyon

Nesneleri dokunarak parçalama gücü. Reed, elini değdirdiği duvarda bile çatlaklara yol açabiliyor. The Gifted mutantına babası tarafından X-Genini bastıran bir serum yapıldığı için gücü ortaya çıkmıyordu. Ancak, son zamanlarda gücü ortaya çıkmaya başlıyor, bu ona acı verici, ellerinin kollarının ve damarlarının parlayıp söndüğü bir deneyim yaşatıyor.

Kalkan Yaratma

Maddeleri sıkıştırıp kalkan haline getirebilme gücü. Kardeşinin yıkıcı gücüne karşın, Lauren gücünü kalkan yaratmaya kullanıyor. Mermileri, arabaları durduracak ve dengesiz Blink'in açtığı portalları kapatacak kadar güçlü. Gücüne ne kadar hakim olduğunu saldırırken, savunurken ve yeni şekilde kullanarak göstermiştir.

Fenris Gücü

Çok etkili bir güç! Bir elin nesi var iki elin sesi var dedikleri bu olsa gerek. Andy ve Lauren el ele tutuşunca çok güçlü ve yıkıcı bir ışık patlaması yaratıyorlar. Onlara göre tek “kişi” oluyorlar bunu yaparken, etraflarındaki her şeyin farkına varıyorlar, özellikle de bina içindeyken. Andy'nin bölme yeteneğini ve Lauren'nın bileştirme yeteneğini kullanarak istedikleri her şeyi yapabileceklerine inanıyorlar. Adamantiyum isimli çok güçlü bir metali bile eritmişlerdi. Açık alanda bu gücün ne yapabileceği henüz bilinmiyor.

Telekinetik Güç

Parçaları birbirinden ayırma gücü. Molekül seviyesinde de yapılabilir, nesneler parçalanabilir. Kardeşinin tersine, The Gifted mutantı Andy, maddeleri ayırma yeteneğine sahip. İnsanları ve nesneleri kendinden uzağa itebiliyor, bunu SWAT ve Chloe Tan'ı parmaklıklara ittiğinde de gördük. Şu anlık gücünü belirli bir alana uygulayabiliyor ama nesnelere odaklanamıyor. Duyguları işe karıştığında gücü yıkıcı ve kaotik olabiliyor.

Sonik Destabilizasyon

Çok tiz ses çıkararak beyin kimyasını etkileme gücü. The Gifted’da 2. sezonda hayatımıza giren Reeva, yeteneğini kullanarak beyinleri karıştırabilir. Eclipse'e yaptığı gibi diğer mutantların kabiliyetlerini sınırlayabilir, Eclips’e bu olayı yaşadığında düşünemediğini, hareket edemediğini söylemiştir; bu Reeva'nın diğer tüm mutanlardan ne kadar daha güçlü olduğunu gösteriyor. Yeteneği o kadar güçlü ki kurbanlarının hislerini değiştirebiliyor ve hedef seçebiliyor.

Elektromanyetizm

Elektrik akımlarının, manyetik alanların etki altına alınması gücü. Lorna bu yeteneğiyle elektrikli aletleri, düğmeleri etki altına almıştır. Bu gücünü devriye arabalarını devre dışı bırakmak için de kullanmıştır. En dikkat çeken örnek ise ona şok tabancası doğrultan bir memuru kendi silahıyla çarpmasıdır. Silahın akımını güçlendirdiğini varsayan hakim onu cinayete teşebbüsten yargılamıştır.

Elektromanyetik His: Lorna etrafındaki elektrik akımını hissedebilir. Bir bölgede bulunan canlıları da vücutlarındaki elektrik akımı sayesinde hissedebiliyor.

Radyo Frekanslarını Çarpıtma: Lorna telsiz ve cep telefonu sinyallerini bozabilir.

Ferromayetizma (Ferromıknatıslık)

Metal yüzeyleri ve nesneleri tesir altına alıp birbirlerine çekme veya itme gücü. Bu yeteneğe sahip olan The Gifted mutantı Lorna, ona doğru gelen mermileri durdurup düşmanlarına yönlendirmiştir, içinde olduğu arabanın pedallarını kullanarak hareket etmesini sağlamıştır, Reed Strucker'ın dizinde olan tıbbi vidaları bile çıkarmıştır. Yeteneklerini, metal nesne taşıyan insanlara karşı da kullanabilir. Birkaç polis memurunu silahlarından çekerek yerde sürüklemiştir. Dizinin başında gücü sınırlıydı, bunu IHA'ya karşı mücadele edememesiyle gördük. Ancak, zamanla yetenekleri gelişti ve daha uzak, daha büyük metal cisimlerle etkileşime girebildi.

Ferromanyetik His: Metallerin varlığını hisseder. Lorna, Reed Strucker'ın dizindeki tıbbi vidalarını hissetmiştir.

Ferromanyetik Yükselme: Gençliğinden beri Polaris demir burunlu çizme ve zincirli elbiseler giymektedir, bu sayede gücünü kendini havaya kaldıracak şekilde kullanmaya başladı.

Işık Hüzmesi Yansıtma

Fotonları manipüle edip güçlü ışık ve enerji hüzmelerini ellerinden yansıtabilme gücü. Bu hüzmeler tuğlaları kesecek kadar sıcak! Bu güce sahip olan mutantın vücudu tam olarak bir ısı ve ışık pilidir. The Gifted mutantı Eclipse'ın yaraları, ağır yaralıyken temas edildiğinde yakıcı bir ışık yayar, Atlanta'da bir polis memuru tarafından vurulduktan sonra bandajları çıkarılırken görülmüştür.

Foton Emilimi ve Manipülasyonu

Işık, ısı ve enerji kaynaklı fotonları emip manipüle edebilme gücü. Bu güce sahip olan The Gifted mutantı Eclipse’in, vücut hücreleri güneş enerjisini emip kuvvete çevirir. Bu gücüne ek olarak, belirli bir bölgedeki tüm ışığı emip kendini görünmez hale getirdiği görülmüştür.

Kişileri Bulma

Konum atma devrinin sonu! Legion’ın David Haller’ı gibi bu süper güce sahip olan mutantlar, aradığı kişiyi evren içerisinde nerede olursa olsun eliyle koymuş gibi bulur. Bu güç, Teleportasyon ya da Solucan Deliği Yaratma süper güçleri ile bir araya geldiğinde daha da kullanışlı olur.

Ateş Kontrolü

Alevleri kontrol edebilme, istediğin yere yönlendirme, parlatma ya da söndürebilme gücüdür. Bu süper güce sahip olan Legion mutantı David Haller’ı sinirlendirmeden önce iki defa düşünün.

Solucan Deliği Yaratma

Evrenin bir ucundan başka bir ucuna seyahat etmek için daima bir kestirme yol bilen mutantkarın sahip olduğu süper güçtür. Legion’ın David Haller’ının kafası karışık olabilir ancak bu mutant, açtığı solucan delikleri ile hızlı ve pratik seyahat etmeyi iyi biliyor.

Çoklu Kişi

Çoklu kişilik değil, Çoklu Kişi süper gücü... Çoklu Kişi süper gücüne sahip olan mutantlar çiftler halinde yaşarlar. Bu mutantlardan birisi diğerinin vücudunda yaşarken zaman zaman biri diğerinin vücudundan ayrılır, sonra istediğinde bu vücuda geri döner. Diğerinin vücudunda yaşayan mutant, sadece diğerinin vücudundan ayrıldığı zamanlarda yaşlanır, bu nedenle bu ikililerden biri diğerinden daha yaşlıdır. Legion’ın Cary ve Kerry Loudermilk ikilisinde de olan bu süper gece sahip mutantlar, kendi aralarında iş bölümü yapabilirler: Birisi uyur, yemek yer ve bilimsel araştırmalar yaparken diğeri aksiyon dolu anlarda ortaya çıkar ve kötü adamları ustalıkla yere serer ve ne olursa olsun, birbirlerini asla yalnız bırakmazlar. Çoklu Kişi, yalnızlığı seven bir mutant için sahip olması zor bir süper güçtür; çünkü bu ikili daima “Birimiz ikimiz, ikimiz birimiz için.” mottosu ile yaşar.

Mükemmel Hafıza

“Fil hafızası” size etkileyici geliyorsa Mükemmel Hafıza süper gücü hakkında okumadan önce oturur konumda olduğunuzdan emin olun ve kemerlerinizi bağlayın. Mükemmel Hafıza süper gücüne sahip olan mutantlar annelerinin karnında kalplerinin ilk atmaya başladığı günkü ritmini hatırlarlar. Mükemmel Hafıza süper gücüne sahip olan bir mutantla çıkmak istemezsiniz çünkü onlar her detayı hatırlarlar. Her detayı. Onlarla bir tartışmayı kazanmak imkansızdır. Bunun nedeni sadece daha önceki konuşmalarınızı eksiksiz hatırlamaları değil, aynı zamanda gerekirse sizin de aklınızın içine girip hatıralarınız arasında sizinle gezintiye çıkabilecek olmalarıdır. Eğer kafanız biraz karışıksa Mükemmel Hafıza süper gücüne sahip olan bir mutant sizi hatıralarınızda geri götürebilir ve gerçekte ne olduğunu eksiksiz gösterebilir... Tıpkı Legion’da Summerland’in hafıza uzmanı Ptonomy’nin, kafası karışık David ile zihninde gezintiye çıkarak gerçekte geçmişinde neler olduğunu gösterdiği gibi...

Gerçeklik Bükme

Vücudundan kilometrelerce uzakta, astral düzlemde kendi imparatorluğunu kuran, aynı anda hem bu düzlemi hem de gerçekliği kontrol eden, astral ve fiziksel düzlemler arasında istediği gibi seyahat eden bir mutantla karşılaştıysanız göreceklerinizden çok etkilenmeye hazır olun. Gerçeklik bükme süper gücü ile vücudunuzu gerçek dünyada kriyojenik olarak dondurup astral düzlemde senelerce yaşayabilirsiniz. Bu süre içinde gerçekliği kilometrelerce uzaktan kontrol edebilir, dünyadaki nesneleri yerlerinden oynatabilir, sıkıldıkça dünyadaki sevdiklerinizin karşısına çıkıp, zamanı durdurup türlü gösteriler yapabilirsiniz. Üstelik tamamen gerçekliğe dönmeye karar verdiğinizde bir gün bile yaşlanmamış olursunuz. Gerçeklik bükme özelliğini keşfetmek için astral yolculuğa çıkmanıza gerek yok: Legion’ın karizmatik mutantı Oliver Bird size bilmek istediğiniz her şeyi anlatacaktır. Önemli not: Oliver’ın elinden eksik etmediği martini kadehinin gerçeklik bükme süper gücü kazandırdığını kanıtlayan bir a

Ruhu Ele Geçirme

Ruhu ele geçirme gücüne sahip olan mutantlar adeta bölüm sonu canavarı klasmanındadır. Ruhunu ele geçirdiği kişinin tüm güçlerinin tam kontrolünü devralan, aklını karıştıran, onun adına kararlar verebilen, parazit gibi tüm gücünü ve benliğini emen bu mutantlar süper güçlere sahip başka bir mutantın ruhunu ele geçirirse ne olur? İşte Legion'ın Gölge Kral'ı, nam-ı diğer Amahl Farouk'u, birden çok süper güce sahip efsane mutant David Haller'ın ruhunu ele geçirdiğinde tam da böyle bir kaos yarattı. Gölge Kral, David'in aklında Lenny, Dünyanın En Sinirli Çocuğu, Sarı Gözlü Şeytan ve köpeği "King" gibi farklı formlarda yaşadı ve David'in şizofreni hastası olduğuna inanmasını sağladı.

Gölge Kral'ın bugünlerde yeni adresi, Summerland'in kurucularından mutant Oliver Bird'ün zihni...

Yer Değiştirme

Bu süper güce sahip olan mutant, bir başkası ile temas ettiğinde onunla vücutlarını değiş tokuş etmiş, temas ettiği kişi ile yer değiştirmiş olur. Bu süper gücün etkisi birkaç saat sonra geçer ve mutant eski vücuduna geri döner. Bu güce sahip olan mutantların gerekli olmadığı sürece kimseyle fiziksel temas kurmadığı ve uzun eldivenler kullandığı görülür.

Legion'ın güzel mutantı Syd, yer değiştirme gücünü kullanarak David ve Summerland'in diğer mutantlarının hayatlarını kurtarmıştır.

Görünmezlik

Nesneleri ve insanları tamamen görünmez hale getirme yeteneği. The Gifted’ın güçlü mutantlarından Fade, bu yeteneği kullanarak hem insan gözünde hem de kamera kayıtlarında kendini ve dokunduğu her şeyi görünmez yapabiliyor.

Su Manipülasyonu

Suyu deforme etme ve şekillendirme yeteneği. The Gifted’ın genç mutantlarından Naya, bu yeteneği kullanarak zihin gücüyle suyu hareket ettirebiliyor.

Nesneleri Püskürtme

Nesneleri püskürtme ve itme yeteneği. The Gifted’ın genç mutantlarından Skyler, bu yeteneği Polaris ve diğer genç mutantlarla gerçekleştirdiği eğitimler sırasında sergiliyor.

Telekinezi

Zihinsel olarak iletişim kurabilme yeteneği. The Gifted’ın güçlü mutantlarından Esme ve Legion’ın becerikli mutantı David Haller, etraflarındaki insanların düşüncelerini okuyabiliyor ve anılarına dair görüntülere ulaşabiliyor. İnsanlarla psişik temas kurup düşünce ve hareketlerini kontrol edebilen Esme, bu yeteneği kullandığında gözleri parlak mavi bir renkte parlıyor.

Telepati

Zihinsel olarak insanları veya nesneleri manipüle etme, hareket ettirme ve kontrol etme yeteneği. The Gifted'ın güçlü mutantlarından Andy Strucker ve Legion’ın süper mutantı David Haller, nesneleri parçalamak ve etraflarındaki maddeleri güçlü enerji patlamalarıyla yok etmek için telekinezi kullanabiliyor.

Görüntü Manipülasyonu

İllüzyon yaratabilme yeteneği. The Gifted’ın güçlü mutantlarından Wes, bu yeteneği kullanarak insanların görmek isteyebileceği, içerisinde fiziksel olarak hareket edilebilecek somut seraplar oluşturabiliyor.

Mutantları Etkisiz Hale Getirme

Mutantları ve güçlerini engelleyebilen dalga enerjileri üretebilme yeteneği. The Gifted’ın güçlü mutantlarından Pulse, aynı zamanda elektromanyetik titreşimler yayarak elektronik cihazları kısa devre yaptırabiliyor.

Retina Manipülasyonu

Retinal veriyi bulandırma yeteneği. The Gifted’ın güçlü mutantlarından Trader, bu yeteneği kullandığında insan gözünde sanal olarak görünmez hale gelebiliyor; ancak yeteneğinin elektronik cihazlar üzerinde bir etkisi bulunmuyor.

Korku Projeksiyonu

Korku ve dehşeti başkalarına yansıtabilme yeteneği. The Gifted’ın güçlü mutantlarından Pedro, bu yeteneği kullanarak Mutant Merkezi’ni koruyor.

Bellek Manipülasyonu

Anıları yerleştirme ve kaldırma yeteneği. The Gifted’ın güçlü mutantlarından Dreamer, bu yeteneği kullandığında ağzından pembe renkli bir sis yayıyor ve bu sise maruz kalan herkesin anılarını manipüle edebiliyor.

Kristalleştirme

Su, yağ ve kan gibi temas ettiği sıvı maddeleri kristalize etme yeteneği. The Gifted’ın güçlü mutantlarından Shatter, nesneleri kristalleştirebildiği gibi kendi vücüdunu da kristalleştirebiliyor.

Süper Zeka

İnsanüstü bir seviyede analiz ve hesaplama yeteneği. The Gifted’ın güçlü mutantlarından Sage, insanüstü zekasıyla bir bilgisayar gibi bilgiyi işleyip her planın başarıya ulaşma yüzdesini hesaplayabiliyor.

Kalkan Oluşturma

Maddeyi moleküler düzeyde bir araya getirme yeteneği. The Gifted'in güçlü mutantlarından Lauren Strucker, bu yeteneği kullandığında hareket halindeki katı nesneleri durdurabilecek kalkanlar oluşturuyor.

Teleportasyon

Birden fazla kişinin veya nesnenin aynı anda dahil olabileceği bir tür ışınlanma yeteneği. The Gifted'ın güçlü mutantlarından Blink, bu yeteneği kullandığında uzayda bükülmeler yaratıp, insanları ve nesneleri teleport edebilen portallar oluşturuyor.

Foton Kontrolü

Işığın temel birimi olan fotonu ve elektromanyetik ışınların kalıbı olan temel parçacıkları manipüle etme yeteneği. The Gifted'ın güçlü mutantlarından Eclipse, bu yeteneği kullandığında güç ışınlarını, kör edici ışık ya da ısı şeklinde yönlendirebiliyor.

Manyetizma Kontrolü

Çeşitli efektler elde etmek için her türlü manyetizma biçimini üretme, manipüle etme ve manyetik koruma alanları yaratma yeteneği. The Gifted'ın güçlü mutantlarından Polaris, bu yeteneği kullandığında etrafına yeşil bir enerji yayıyor.

Mutant

Organizmaların hiper ışınımlara maruz kalmasıyla, DNA dizilimlerindeki bozulmalar sonucunda, canlının fizyolojik ve biyolojik özelliklerinde gözle görülür değişmelerin görülmesi.